Nahrávám, čekejte prosím.

Sjízdnost řek

Lužnice 132 cm
Dyje 75 cm
Ohře 58 cm
Berounka 172 cm
>> Další sjízdnost
Dnes je: čtvrtek, 15. 04. 2021
předpověď počasí předpověď počasí předpověď počasí
Více na meteopress.cz.

Přeložte si web

lodě na celý život

Z diskuse

Půjčky pro všechny do 24 hodin.
Půjčky za 24 hodin pro celou z...
seriózní a rychlá nabídka půjčky.
Poskytujeme vám půjčky za velm...
Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com
Získejte půjčku do 24 hodin: e...
Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com
Získejte půjčku do 24 hodin: e...
Potřebujete 100% financování? marcela.krejsa01@gmail.com
Dobrý večer, chtěla bych se ze...
Jméno:
Heslo:
<< >>
Duben 2021
Po Út St Ct So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Nejbližší akce

14.12.20 Nabídka půjčky ...
01.01.21 sos finance...
04.06.21 12. ročník Pádl...
10.10.21 Jsme soukromí v...
>> Další akce

Nejnovější inzeráty


Úvěry lidem v bolestech

Dobrý den, mám kapitál, který bude použit k poskytnutí krátkodobých a dlouhodobých...

Man sells 'spiritual rats' for money spell in South Africa usa Cape Town, Johannesburg, Pretoria UK

Man sells 'spiritual rats' for money spell in South Africa usa Cape Town, Johannesburg, Pretoria UK...

50 000 do 10 000 000 Kč

Potřebuješ půjčku? Půjčka na splacení dluhu nebo na zaplacení účtů nebo na zahájení...

Rychlá nabídka úvěru.

Dobrý den, pane / paní, tímto e-mailem vám nabízím moje fundraisingové služby, pokud jste v...


Nejnovější komentáře

Čestná a spolehlivá půjčka do... Čestná a spolehlivá půjčka do... Potřebujete 100% financování?:... Spolehlivá a rychlá finanční p... Ahoj lidi,hledám háčka na Vavř...
 

Na vodu po velké vodě

Události |  Míla Pražák |  6. 6. 2013 | 

 

Je prakticky po povodních a média přináší obrazy zkázy a utrpení, ale také výstrah co se má a co se nemá. Přináším tedy v kostce několik otázek a odpovědí k tomuto tématu :

  1. Na jak vysoké vodě lze plout ?  Ideálně je nejezdit na řeku, pokud je stav SPA I a výše. I když voda poklesne pod SPA I, může se jednat o náročnou vodu pro nezkušené vodáky. Pokud vyrážíte na vodu, zjistěte si informace o stavu koryta a zvolte raději nafukovací lodě. Vesty nejsou pro parádu jsou nutností.
  2. Jak jsou na tom tábořiště? Dá se vůbec v nich tábořit? Prakticky se dá říct, že tam, kde byla povodeň do SPA I,II , tak byla zalita pouze plocha pro táboření. Ta podle počasí vyschne za tři až pět dní. Řada tábořišť má ale i výše položená místa, která zatopena nebyla. Při stupni SPA III je dobré se informovat na jednotlivých tábořištích, zde již mohou být zatopeny WC a sprchy, odstraňování škod může trvat déle. Majitelé tábořišť si ale jsou vědomi toho, že je třeba vše opravit co nejdříve, většinou úklidové a opravné práce trvají týden až dva. Pouze v případě, kdy velká voda vzala budovy, může jít o dlouhodobější rekonstrukci.
  3. Jaká jsou hygienická nebezpečí? V rozhlase a televizi můžeme slyšet informace, jak je nebezpečné jezdit po povodni na vodu z důvodů kontaminace vody. Například, že voda spláchne parky, kde jsou psí exkrementy. Při stupni SPA I,II se řeka víceméně drží v korytě a nevyplachuje žumpy, pouze proudí rychle korytem, případně se vylije do luk. Zde tedy žádné nebezpečí nehrozí a paradoxně na tom může být řeka lépe než za nízkého stavu, kdy řada splašků stejně do řeky odchází a nejsou tolik naředěny jako za vyššího stavu. Při SPA III je opravdu dobré na řeku vyrážet alespoň s týdenním odstupem, kdy samočistící schopnost  řeky upraví vodu do její příjatelné podoby. Také je rozdíl, zda řeka při povodni rychle odteče nebo zůstávají jezera a laguny. Tam může být opravdový problém, ale to se týká zejména spodních toků řek, kde vodák stejně nejezdí.
  4. Na co dát pozor při plavbě? Velká voda může změnit charakter koryta, může poškodit jezy a někde může vytvořit nečekané překážky v podobě padlých stromů. Proto je dobré si místa vždy dobře prohlédnout a být připraven na nenadálé situace. V některých místech může být podemletý břeh, kde může hrozit pád stromu. I když podle zákona nemají být na březích řeky žádné stavby, občas se nějaká taková vyskytuje v podobě přístřešku, který se potom může zaseknout u kamenu v řece. Očekávejte také možnost zvýšeného objemu odpadků kolem řeky z vyplavených černých skládek. Při plavbě můžete potkat i uhynulá zvířata, při nižších stupních povodně spíše vyjímečně.
  5. Je etické jezdit na vodu po povodních? Na některých řekách velká voda nezanechala žádné velké následky a vodáci tam tedy nebudou vnímáni jako vetřelci. Naopak, čím dříve se do oblastí vrátí turistický ruch a vodáci zde utratí své peníze, tím lépe pro obyvatele a na ně navázané firmy. Pokud se tedy vodák nerozhodne pomáhat postiženým povodní, určitě prospěje místnímu kraji tím, že zde při svých sportovních aktivitách utratí své peníze.

Na závěr informace, které řeky byly nejméně postižené povodní :

Ohře – max. SPA II k 6.6. bez povodně

Otava – na krátkou dobu SPA III, k 6.6. bez povodně

Jizera – zcela bez povodní

Sázava – horní tok ke Zruči nad Sázavou zcela bez povodní

 

Řeky s déletrvajícími povodněmi  stav k 6.6.:

Berounka : stále SPA I a II

Lužnice : stále SPA I a II

Vltava : stále SPA II – III (kromě horní Vltavy)

Komentáře

Zatím nebyl napsán žádný komentář.

Přidat komentář

Přezdívka:
E-mail:
Prosím opište text:
Komentář: