Nahrávám, čekejte prosím.

Sjízdnost řek

Dyje 136 cm
Sázava 48 cm
Berounka 60 cm
Sázava 42 cm
>> Další sjízdnost
Dnes je: úterý, 22. 06. 2021
předpověď počasí předpověď počasí předpověď počasí
Více na meteopress.cz.

Přeložte si web

lodě na celý život

Z diskuse

UMaine Diploma, UMO Diploma, University of Maine Diploma
Buy UMaine Diploma, UMO Diplom...
John Jay College of Criminal Justice Diploma, Buy Fake Diploma from buydiploma.com
Buy a John Jay College of Crim...
Where can i buy SIUE diploma fast online?
How to buy an SIUE Diploma onl...
How to get a fake Karlsruhe Institute of Technology diploma online?
How to get a fake Karlsruhe In...
Order a fake Villanova University degree in USA, Buy diplomas
Order a fake Villanova Univers...
Jméno:
Heslo:
<< >>
Červen 2021
Po Út St Ct So Ne
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Nejbližší akce

14.12.20 Nabídka půjčky ...
01.01.21 sos finance...
27.04.21 Rychlá půjčka d...
27.04.21 Rychlá půjčka d...
>> Další akce

Nejnovější inzeráty


Vážná a spolehlivá nabídka půjčky

Fyzické osoby české, slovenské a po celém světě Nabízím půjčky od 2 000 do 20 000 000 Kč...

Vážná a spolehlivá nabídka půjčky

seriózní nabídka půjčky Fyzické osoby české, slovenské a po celém světě Nabízím...

mikroúvěrová instituce

Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem...

mikroúvěrová instituce

Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem...


Nejnovější komentáře

Nyní máte na svém účtu bezpečn... AhojPotřebujete finanční pomoc... Nabízím půjčky až do výše 50 0... Nabízím půjčky až do výše 50 0... Jof(orienťák), (vodácky "Drobe...
 

Vodácké děti aneb jo nebo ne?

Události |  Míla Pražák |  19. 7. 2011 | 

 

Brát či nebrat děti na vodu? To je opravdu osudová otázka, pro jedny jasná volba, pro druhé noční můra. Je pravdou, že řeka je živel běsnící a cenící své zuby, ale také mírná ovečka houpající ve svém náručí.

Zatímco jsme uvykli, že naše děti a mimina s námi cestují všude různě, ohledně jejich účasti při vodáckých radovánkách máme mnoho pochybností. Jakby také ne, jednak máme strach o jejich zdraví a životy, ale v neposlední řadě i o naše pohodlí. Co si budeme nalhávat, dítěti ve stanu počítač ani video nepustíme a tak nezbývá než mu vymyslet nějaký program. Což není problém, pokud jedeme jako parta a je zde dětí více. Pak se zabaví až tak, že nás to někdy mrzí.

 

Od jakého věku vzít s sebou dítě na vodu? Vzhledem k tomu, že loď je dopravní prostředek, není  třeba stanovit spodní limit. A horní limit přechází plynule v dospělost. Sám jsem šťastným tvůrcem čtyř dětí, které jsem poznamenal svou životní úchylkou jízdy na vodě. Pro syna jsem tenkrát pořídil pramici, když ve dvou letech poprvé vyrážel se mnou na vodu. Dcery a další syn v půl roce brázdili české řeky v kánoi, tedy stabilní kánoi – pro znalce, byla to kanoe typu Jizera. Tam jsem dal korbičku od kočárku a miminko hezky spinkalo. Ptáte se, jak jsem ho zajistil proti převrhnutí? Je to o důvěře v sebe sama, že už na lodi něco umím a na stabilní lodi se na voleji prostě necvaknu. A na jezech jsem vždy mimino vyndal. Když už byly děti starší miminčího věku, oblékl jsem je do dětských vestiček, sice chvíli protestovaly, ale pak si zvykly.

Problémem bývá fakt, že děti jsou neposedné a mají tendenci vylézat z lodi, což jejich rodiče dosti nelibě nesou. Poradím vám fígl. Nechte svého potomka řízeně do vody z lodí spadnout a po chvilce jej vytáhněte zpět. Samozřejmě musí mít dítě na sobě vestu a tento fígl nezkoušejte v peřejích, ale na voleji, kde je dostatečná hloubka, aby vaše robátko nedosáhlo nožičkami na dno.  Vytrpte trochu vřískotu a protesty manželky, dítě vytáhněte a ve většině případů si dá příště dítě pozor, aby opouštělo plavidlo. Jsou však takové děti a je jich naštěstí méně, na které zmíněný fígl neplatí. To jsou budoucí vůdčí osobnosti budoucích věků a s tím nenaděláte nic,  nejlepší cesta je vnitřní smíření s faktem, že robátko  si vždy prosadí svoji. Zásadně ho nikam nepřivazujte, nepřilepujte, ale spíše užijte svou pozitivní motivaci k poslušnosti typu : Jestli budeš zlobit, tak v kempu nedostaneš pivo nebo ještě jednou vyskočíš z lodi, tak tě nenechám postavit stan atd. Vždyť rodiče vědí…

Děti vyžadují určité pohodlí na cestování, protože si i občas v lodi zdřímnou. Proto doporučuji loď stabilnější, objemnější a nosnější, kam se vám vejdou dva barely plus děťátko umístěné na karimatce, kde se může vyválet. Výhodu mají nafukovací lodě, zejména rafty, které se stávají dětským eldorádem. Na raftu lze skákat, dělat kotrmelce, věšet se na příď nad vodu, ale i si v klidu zdřímnout.

Pro zkrácení chvíle dětem je dobré jim vetknout do ručičky pádlíčko. Většinou to samy vyžadují a to dosti vehementně. Je pravda, že je to na chvíli zabaví, ale vůbec nepočítejte s tím, že vám při pádlování pomůžou. Naopak, budou vás brzdit, překážet vám v pádlování, ale za chvíli klidu, kdy se vás nebudou pořád ptát – A proč? – to přece stojí, ne?

Zatím žádné plavidlo není vybaveno zásuvkou byť jen na 12V, kam byste zapojili videopřehrávač nebo  cokoliv jiného co by malého vodáčka zabavilo. A to je dobře. Můžete místo toho na raftu zpívat vodácké a trampské písně a z vlastní zkušenosti vím, že čím mrtvol v písničce, tím líp. Sprosté mají taky rádi. Když vystřílíte písničky i hru s pádlíčkem posuňte zábavu dále a to směrem k pozorování přírody a okolí. Schválně, kolik uvidíš cestou jezů, kamenů, vyhozených petek, hospod, slečen nahoře bez atd. Zde se kreativitě meze nekladou. A když jsou již naplněny pozorovací aktivity a jedete v partě, můžete vyzkoušet aktivity přesidlovací. Děti rádi lezou z jedné lodě do druhé a svou přítomností obšťastňují ty lodě, které žádné děti nemají a do budoucna by možná o nich rádi uvažovaly. Zkušenost s dítětem na vodě je pro ně pak tou nejlepší antikoncepcí.

Děti jsou na řadu vlivů na vodě citlivější a tak jim určitě vezměte kšiltovku nebo klobouček v případě, že si jej hned po nasazení neserve. Pokud mu hučka na hlavičce nevydrží víc jak dvě minuty, musíte při svitu slunce zvolit namáčecí režim. Každých pět minut ho donutit, aby si hlavičku namočilo vodou z řeky. Asi to spíš budete muset učinit za něj a k tomu doporučuji oblíbenou pet flašku, z které ho budete kropit. Pozor, nesplést si s flaškous pivem !

Pro vodáčka vezměte s sebou dostatek tekutin, nejlépe, pokud vám to vaše letora dovolí, nealkoholických. Opusťme verzi, že správný vodák je vodák s rumem a že by se vašemu potomkovi po rumu dobře spalo. Spíše mu namixujte do flašky džus s vodou /ne z řeky/ nebo šťávu s vodou. Pro ctitele kolových nápojů, po kterých jsou děti lačné jenom dovětek, že v žízni moc nepomohou a kdybyste věděli co vše obsahují, radši byste jim dali nealkoholické pivo než takový sajrajt. Ale koneckonců jsou to vaše děti, že? K jídlu se vyplatí sušenky, přesnídávky, namíchané suché vločky s rozinkami, ovoce. Když děti uzobávají pochutiny, mlčí. A to se počítá. Budete mít sice v lodi nadrobeno, ale co, luxovat to nemusíte, stačí loď po přístání vypláchnout.

Pozor na slunce, tedy pokud nějaké bude. Opalovací krém pro děti je základ pro klidné noci, abyste jim nemuseli foukat na spálená záda a poslouchat jejich vytí. Vyplatilo se mi, mít pro děti velké triko s dlouhým rukávem, nejlépe bílé, a to jim přes největší žár dát, aby se nespálily. Sice budou chvíli frfňat, ale trochu je postříkejte pádlem a horko jim určitě nebude.

Pro případ deště mějte s sebou pro vodáčka dobrou pláštěnku a navíc nějakou celtu, z které si udělá domeček a průzorem se bude dívat, jak vy se dřete a ono je hezky v suchu pod celtou. Děti jsou v budování přístřešků a bunkrů vynalézavé a určitě se jim tato hra na schovávanou před deštěm bude líbit.

Na vodě občas řádí průjmy a blití. Dospělý vodák to řeší tu slivovičkou tu vodkou a i když to moc nepomůže, je to dobrý důvod pro zdolání té které placatky. Do dítěte bychom ale panáky lámat neměli a tak musíme zvolit metodu jinou. Tedy především, snažte se těmto pohromám předejít. Zejméná výběrem toho co pijou, co jedí a z čeho jedí. Tři dny nemytý ešus není ideální nádobou pro jídlo. Voda z kohoutku z kravína také nemusí být tím pravým pramenem. Docela se nám osvědčila metoda cibule. Prostě jsme všem vodákům, včetně dětí udělali  chleby s máslem a cibulí. Sice se pak některé dvojice nemohly líbat, ale výsledek byl, že žádné střevní problémy nebyly. Ale nemusí to platit vždy. Takže pak jedině dieta a případně nějaký vhodný lék.

Naskýtá se na závěr otázka, proč brát vlastně s sebou naše potomky na vodu, když nepádlují, pivo z hospody nepřinesou, oheň místo aby rozdělali, tak do něj šťouchaj a hasí, večer jim musíme měnit plínky a vůbec to s nimi není jednoduché. No ale milí vodáci, jsou to naše děti a určitě si budeme přát, až budeme chodit o berlích a jezdit na těch křeslech s kolama, že nám dcera nebo syn řeknou :

„Teda táto a mámo, díky za tak skvělý dětství, fakt to byly nádherný roky s váma a i když už loď neuzvednete a pádlo v ruce neudržíte a moč už vlastně taky ne, nevadí, já vás do tý svojí loďky naložím a po těch místech, kde jsme spolu byli vás provezu, protože to je to, co jste mi věnovali a to chci předávat nejenom svým dětem, ale vrátit to i vám, moji skvělý rodiče.

Komentáře

1: Čolek

Zasláno: 11:01 19. 7. 2011
Mílo,ta poslední fotka je stará jak ??? To je funglnovej Noah T. ne?? :) Jinak k těm miminům na vodě : Já jsem bohužel obdařenej až přílišnou představivostí,takže bych to risknul pouze na trasách jako je Zruč n/S -Kácov- Soběšín apod. Když vidím ty mrńata v lodích třeba na spodní Sázavě,tak raději prchám,abych se na to nemusel dívat .... ono se převrhnout v peřejích není žádný problém a můžeš být vodák s třicetiletou praxí a je to prd platné,stačí chvilenka nepozornosti a nebo klasickej solár v raftu,kterej tě k tomu dnu pošle.Je to na každém z rodičů,ale jak už jsem zmínil .... nespoléhal bych na svůj um jedno jak dlouholetý.Proto mé mínění a doporučení (myslím že se názorově shodneme) jen líné olejnaté toky (Bééérounka,střední Sázava apod) a přidávat postupně a opatrně s věkem dítěte na náročnosti toků. Ale takový výcvik od malinka myslím zaháčkuje většinu těch mrňat k tomu pravému VODÁCTVÍ a přeberou tak štafetu pro další a další generace. ("a tak to má byt,to je to spravne" jak se říká v tom pěkném filmu :) )

2: Míla Pražák

Zasláno: 11:07 19. 7. 2011
Čolku, fotka je stará rok a kousek, Noaha jsem měl půjčeného od výrobce k testování. Naprosto s tebou souhlasím, že bych malé děti na Týnec - Pikovice vůbec nebral. Jenom klidné úseky, příznivý stav vody a co se mimin týče, pouze pro velmi zkušené vodáky.

3: Bongo

Zasláno: 14:32 19. 7. 2011
Teda Mílo klobouk dolů článek to je napsanej krásně. KOnečně mám páku na přítuly a její kamarádky až je azse budu lanařit na vodu.
Jen bych ještě rád doplnil některé věci. Celkem dlouho sem byl vedoucí u oddílu vlčat a skautíků a tak ze zkušenosti a mnohých školení vím následující. Dítě ve věku od dvou do šesti let neudrží pozornost na jednom bodě déle než deset minut. Jinými slovy ona zábava jenž robátku vymyslíte ho zabaví zhruba na deset minut. Takže vymýšlet dopředu složité aktivity nemá žádny smyls, Zat o je dobré umět improvizovat a přizpůsovat se aktuálnímu stavu věci.
Voda litá na hlavinku vaše dítko sice dočasně ochrání, ale před sluníčkem neochrání. Takže spíš než lít na prcka vodu je lepší mu tu čepici k té hlavě přilepit duckteapem nebo pro ty méně šílené mu ji neustále nasazovat (z čehož zákonitě zešílíte).
Jinak co se samotné plavby týče, souhlasím s vámi děti se mají cvičit už od malinka. HLavně však s opatrností a rozvahou.

4: žralok

Zasláno: 21:31 19. 7. 2011
Teda fakt pěknej článek . V mnoha věcech jsem se viděl , ač má jen 2 děti a obdivuju tvůj počet . Já dotěrným dotazům , jestli nebudeme mít ještě jedno říkal vždy , že už se mi to nevejde do lodi . K tvému článku bych dodal jednu svojí zásadu . Na vodu s rodinou jedu kuli nim a vodu jim naprosto přizpůsobuji . Moje zájmy a představy jdou stranou a jedu úsek a způsobem aby je to bavilo . Když jim dáš pádlo ( ze začátku klacek ) moc dlouho jim to nevydrží aby se zabavili , ale na lidnaté Vltavě se osvědčila vodní pistolka , ta zabaví jak dítko , tak tebe při dohánění dalších a dalších cílů . Raft je taky super na krátký tekoucí úsek , děti mají skákací hrad a já se taky procvičil při kočírování šestky raftu sám . ( manželka se slunila páč to je zase její zábava a i pro ni jsem to přizpůsoboval )

5: žralok

Zasláno: 21:42 19. 7. 2011
Pár mých fotek s ježdění s dětma je pro názornost i zde http://www.zralok.estranky.cz/fotoalbum/fotky-z-vody/par-zajimavych-fotek-z-minulosti/

6: Míla Pražák

Zasláno: 23:51 19. 7. 2011
Jo, myslím, chlapi, že je to tak jak píšete, když jedu na vodu s dětma, tak jim to přizbůsobím. Ale tý stříkací pistole bych se bál, jak znám ty haranty, tak bysme byli mokrý všichni :-)

7: Míla Pražák

Zasláno: 23:57 19. 7. 2011
Jo a dětičky v raftu jsou Žraloku moc roztomilé, jsem rád, že nejsem jenom já blázen, leč i jiní

8: Bongo

Zasláno: 19:30 20. 7. 2011
Mílo a proč se bát toho že budou zmáchaný všichni včetně tebe? Sám si přece psal že chladit během plavby občasným omočením je dobré. Pravda tys to psal o dětech, ale myslím že ani nám dospělákům to neuškodí:-D A když už budou dětičky s pistolkou moc dotěrné máme přece pádlo a to je podstatně těžší kalibr.
Jinak žralokovi díky za dobrej tip jak zabavit prcky v lodi...

9: žralok

Zasláno: 20:49 20. 7. 2011
Jen bych dopnil , že je potřeba sehnat sistém plnění ala stříkačka , aby si mohli děti dopńovat sami jinak je to hroznej opruz jim furt plnit nějaký zásobník . Dřív se to schánělo velmi těžko , ale v současnosti se objevili takové pěnou potažené co budou i plavat . Dostřel sice není takový jako jsem zvyklý , ale plnění velmi snadné i pro dítko . Osvědčilo se nejdřív pozdravit a pak se zeptat objeti jestli je jim taky takový horko , pak přiměřeně postříkat . Případně hned stočit loď a chránit děti před útokem pádlem .

10: budanka

Zasláno: 11:56 21. 7. 2011
Zabavit děti jakž takž v lodi či raftu nebyl problém...horší to bylo v kempech a tábořištích, co nás odradilo od "děti a voda", páč děti chtějí běhat do tmy a vykřikování (zpěv?)ostatních vypitých vodáků až do ranních hodin nám přišlo krajně nevhodné,stejně tak poblitý stan,vyrvané šňury od stanu atd... Úroveň hygien. vybavení obzvláště po ránu taky nic moc

11: Chobotnice

Zasláno: 09:28 22. 7. 2011
Děťátko (to starší) s náma jezdí cca od dvou let. Z mejch zkušeností:
Chce to pro děťátko sedačku - nejlíp z extrudovanýhpo polystyrenu, i s opěrátkem. Využije ho i k ohni. Na srolovaný károšce se blbě sedí celej den. Léňu beru od necelejch tří let i na spodní Sázavu, ale za průtoku po 20kyblíků a samozřejmě s blembákem, neoprénkem a kvalitní plovačkou. Pozorování z týhle trasy souvisí s odstavci z článku o pozornosti a zabavení robátka: na voleji frfňá, v peřeji jásá a křičí... Pro posádky s malými dětmi a stabilní lodí je dobrá pomůcka "palubní nočník", nemusí se zastavovat celá skupina kvůli kažkejm pár kapkám. (při zvuku šplouchající vody se frekvence čůrání zvyšuje)

12: listopad

Zasláno: 02:16 25. 7. 2011
Vodácké děti aneb jo nebo ne?

K tomu přidám:
Horolezecké děti aneb jo nebo ne?
Lyžařské děti aneb jo nebo ne?
Potápětšké děti aneb jo nebo ne?
Cyklo děti aneb jo nebo ne?

Mohl bych pokračovat dalšími "extrémními" sporty, ale byl to dlouhý výčet. Podstatné je, že u každého by mělo platit zásadní pravidlo NEPŘECEŇOVAT svoje schopnosti!!! Myslím, že vše je již napsáno kolegy i Mílou výše, takže se loučím a někdy na vodě AHOOJ.

Ještě přidám příhodu rozhleny Kleť, kam jsme vyjeli s partou bikerů. Tam vidím "borce", který šlapal po asfaltce nahoru a na sedačce měl tak 2leté dítě. S přilbou nad zadním kole v sedače. U nás se otočil a v mžiku nabral odhadem 30-40km rychlost, pak přibrzdil a švihnul to po červené značce do lesa. Vše v poho, jen jsem si říkal, zda tuší či ví jak to přes ty kameny a kořeny drncá... Že se mu tam dítě klepe jako se plácá kapr na suchu a hlava mu drkotá, že si jí snad musel omlátit o jeho zadek. Nu, osobně bych si trénik s dítětem dal, ale dolů bych sjížděl opatrněji. Takže je to na každém na co se cítí, na co si troufne a kam sahají jeho hranice. Znám pár bojácných maminek, které dítě na sedačku na kolo nedají. Jirka

13: Starý Bobr

Zasláno: 11:02 25. 7. 2011
Ahoj vodáci, vodačky a vodáčata! Bezvadné téma. Myslím, že se v podstatě všichni shodneme, že dětská voda musí být přizpůsobená dětem. Pivo, případně panáčka; proč ne, ale kontrolovaně. Líp až děti večer (přesněji v noci) odpadnou. Od kdy, to je hodně individuální. Moje dcery se mnou jezdily cca od dvou let, můj nejmladší vnuk už v prenatálním stavu (Beeerounka), pak ve třech měsících (Lužnice). Posléze dcera dostala pálavu (ono je to plavidlo přece jen víc odolné proti neočekávaným výpadům teď pětiletého temperamentního Pepíčka) a jezdí zadáka s desetiletým Martinem na háčku. Nejstarší dorostenec už má vlastní vydru, ten je bez problémů. Dobré je, když je dětí víc; vytvoří pak samosprávnou smečku, která se samozřejmě musí kontrolovat a její činnost regulovat, ale v podstatě si stačí samy. To je dobré hlavně v kempech. Ale co je nejdůležitější: naši malí vodáčci jsou tou nejlepší nadějí, že časem nepřeválcují řeky vodaři. V sobotu vyrážíme na střední Sázavu a děcka už moc těší, ty nejmladší mají už cca týden sbaleno. I ten Pepíček, který předevčírem prohlásil, že "už nikdy na vodu nepojede", protože nesměl mlátit pádlem do tatínkova auta. Váš Starý Bobr

14: listopad

Zasláno: 00:27 29. 7. 2011
Hezké Bobře!
Také myslím, že se všichni v podstatě shodneme, tak ahóóój!!

15: Klaricek

Zasláno: 15:51 1. 8. 2011
Poprvé s naším dvouletým raubířem :-) Lepší dovču neznám :-) Zítra razíme na Ohři a mrňous už se nemůže dočkat.
http://klaricek.rajce.idnes.cz/Voda_Vltava_2010/#P1050737.JPG
http://klaricek.rajce.idnes.cz/Voda_Vltava_2010/#P1060232.JPG
http://klaricek.rajce.idnes.cz/Voda_Vltava_2010/#P1060012.JPG

Přidat komentář

Přezdívka:
E-mail:
Prosím opište text:
Komentář: