Nahrávám, čekejte prosím.

Sjízdnost řek

Ohře 274 cm
Vltava 97 cm
Otava 37 cm
Ohře 196 cm
>> Další sjízdnost
Dnes je: úterý, 22. 06. 2021
předpověď počasí předpověď počasí předpověď počasí
Více na meteopress.cz.

Přeložte si web

lodě na celý život

Z diskuse

UMaine Diploma, UMO Diploma, University of Maine Diploma
Buy UMaine Diploma, UMO Diplom...
John Jay College of Criminal Justice Diploma, Buy Fake Diploma from buydiploma.com
Buy a John Jay College of Crim...
Where can i buy SIUE diploma fast online?
How to buy an SIUE Diploma onl...
How to get a fake Karlsruhe Institute of Technology diploma online?
How to get a fake Karlsruhe In...
Order a fake Villanova University degree in USA, Buy diplomas
Order a fake Villanova Univers...
Jméno:
Heslo:
<< >>
Červen 2021
Po Út St Ct So Ne
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Nejbližší akce

14.12.20 Nabídka půjčky ...
01.01.21 sos finance...
27.04.21 Rychlá půjčka d...
27.04.21 Rychlá půjčka d...
>> Další akce

Nejnovější inzeráty


Vážná a spolehlivá nabídka půjčky

Fyzické osoby české, slovenské a po celém světě Nabízím půjčky od 2 000 do 20 000 000 Kč...

Vážná a spolehlivá nabídka půjčky

seriózní nabídka půjčky Fyzické osoby české, slovenské a po celém světě Nabízím...

mikroúvěrová instituce

Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem...

mikroúvěrová instituce

Mikroúverová instituce(thomasperin@seznam.cz). E-mail: thomasperin@seznam.cz Jsem partnerem...


Nejnovější komentáře

Nyní máte na svém účtu bezpečn... AhojPotřebujete finanční pomoc... Nabízím půjčky až do výše 50 0... Nabízím půjčky až do výše 50 0... Jof(orienťák), (vodácky "Drobe...
 

Utonulí v Olomouci a mediální diletanti

Události |  Míla Pražák |  10. 6. 2011 | 

S překvapením jsem včera sledoval zprávy v televizi  a na Novinkách o tom, že při raftování v Olomouci se utopili jeden až tři lidé při školní akci na potoce. Zprávy byly chaotické a odporující, jednoznačně ale z nich vyplývalo, že utonutí nastalo následkem raftingu. Díky tomu zasedli naši 'osvícení" z města, odkud škola je a svolali radu, aby tyto  "adrenalinové sporty" na školních akcích zakázali. Nejprve, než začnu dál psát, musím uvést, že mi je opravdu líto zmařených lidských životů - s největší pravděpodobností tří a že tento článek nechce nijak podporovat diletanství ve vedení vodáckých akcích na řekách. Rád bych ale poukázal na ty, kteří nás ovládají a kteří nám vládnou. Moc médií je všeobecně známa, redaktoři by si měli uvědomit, že svou fušérskou prací se staví do pozice blbů, pokud si neověří skutečnosti a vypustí do éteru takové nesmysly, které jsme mohli číst nebo vidět v televizi. Při honbě za největší sledovaností a za největším počtem kliků se nestydí stvořit taková díla, která nám potom servírují. To že oblbují veřejnost je jedna věc, druhá věc je ta, že osvícení politikové, bez toho, že by si ověřili skutečnosti začínají hystericky konat a zakazovat. Koneckonců, od toho tu politk je, že ví, co je pro nás nejlepší,ne? A tak se již chystá zákaz adrenalinových aktivit na školních akcích. Myslím, že rovnou mohli zakázat i tělocvik, protože při šplhání na tyči si žák může zlomit vaz, případně při fotbalu utrpět otřes mozku. Nakonec budou naše děti ve škole chodit jenom na naučné koncerty, tam se snad nic stát nemůže... Pokud by si ti, kteří rozhodují zjistili informace a provedli analýzu než vše zakážou zjistili by zajímavé věci. O celé situaci vyšel poměrně seriózní článek, kde je jako zdroj uvedena ČTK. Z uvedeného vyplývá, že utonutí se nestalo při raftování, ale při koupání pod jezem a tedy s raftováním nemělo nic společného. Podle zprávy byli na 18 žáků čtyři dospělí, což je dostačující počet, navíc to vypadá, že tam byl minimálně jeden vodácký instruktor. Je otázkou, kdo povolil žákům skákat pod jez, kde s největší pravděpodobností bylo vývařiště a válec. Podle informací Padlo.cz akci zabezepčovala firma, kterou vlastní raftový reprezentant, jejíž někteří  instruktoři se účastnili školení záchrany z válce. Přijde mi proto nepravděpodobné, že by vodácký instruktor povolil sjíždět tento jez a že by povolil koupání žáků těsně pod vývařištěm. Jsem zvědav, co nového se dozvíme a zda to vnese nové světlo do tohoto případu. A ještě dvě zajímavosti. Na tomto jezu prý trénoval Štětina se svou Matyldou, než se vydal na Indus a Český svaz kanoistů plánoval v rámi zabezpeční jezů, přímo na tomto jezu instalovat základní prvky záchrany.  V kase odpovědných institucí se však nenašly dva tisíce, aby se tak stalo. Předpokládám, že zásah hasičů stál mnohem víc. Na závěr ponaučení : 

1. nevěřte všemu co čtete nebo vidíte

2. nekoupejte se v dosahu vývařiště pod jezem

3. pokud chcete někoho zachránit z vývařiště, nikdy tam za ním neskákejte, ale použijte házečku nebo navázaný raft za lano

4. nenechte si politiky zakazovat něco, čemu nerozumí a dělají hysterická rozhodnutí na základě špatných informací

 

Míla Pražák

autor je vodáckým instruktorem a bývalým oddílovým vedoucím na 15 vodáckých táborech

Foto : idnes

Čerpáno z ČTK a konzultováno s místními vodáky

Komentáře

1: žralok

Zasláno: 11:04 10. 6. 2011
Takhle je to s informacemi v Novinách často , možná skoro pořád . Jen do některé problematiky vidíme či o ní něco víme a o jiné nemáme páru jestli to tak bylo či mohlo být . Nezbývá , než brát informace s rezervou . Každopádně senzace je nejdůležitější , psát o každé smrtelné autonehodě kterých je na našich silnicích průměrem 4 denně není zajímavé a tak se hledá senzace jinde .

2: Klasik

Zasláno: 16:16 10. 6. 2011
Hezky napsané.

Možná by nebylo od věci jmenovat ty zodpovědné instituce, které mohli dávno udělat a místo toho ušetřili.

Příčinu celého neštěstí vidím nejvíc v neposlušnosti žáka a navíc v době, kdy byl "v bezpečí" na břehu. Co udělat s takovým kouskem, když mlátit nesmíš a na nic jiného často nereaguje. Přes to místo jsem mlýnskou strouhu jel 2x v životě, je to tam takové stísněné a jestli skočil jiným směrem (zde se dá otočit o víc než 90° z jednoho místa), tak se nejspíš rozhodl v rozporu s instrukcemi a fatálně špatně.

3: Blanche

Zasláno: 18:19 10. 6. 2011
Naprosto souhlasím s autorem článku, k nehodě prý nakonec došlo při skákání do vody. Na Novinkách bylo vypsáno x posledních případů utonutí dětí a zarazil mne fakt, že těm dětem bylo od 15ti do 18ti let, tudíž spíš mladiství a nabízí se otázka, zda nešlo o frajeřinky puberťáků, protože tam byli samí chlapci.
Ochrnutých mladíků je taky nejvíc ze skoků do vody . Jsem pro všema deseti ať jsou házečky povinně na každý kánoi a raftu z půjčovny a vůbec všichni ať je mají, voda je nevyzpytatelná.

4: iv

Zasláno: 19:08 10. 6. 2011
Soulas sautorem clanku. Ty zpravy v mediich mi nedavaji smysl. Neverim tomu, ze by instruktor nekomu dovolil skakat do repcinskeho jezu, pokud byl pricetny a nedostal prukaz instruktora jen po znamosti. Na druhe strane, pokud ten instruktor skutecne skocil do teho jezu pro topiciho se zaka, aniz by sam byl kvalitne zajisten ze brehu, tak to nebylo hrdinstvi, ale pitomost. Dokazu pochopit, ze tam nekdo z neopatrnosti spadne, dokonce i to, ze tam pubertak z frajeriny skoci navzdory zakazu(?). Ale je mimo me chapanim, ze by instruktor vodni turistiky skocil do takoveho jezu bez zajisteni(opravdu?), pokud se tam zovna netopi nekdo, bez nehoz ztraci jeho vlastni zivot cenu.

5: Čolek

Zasláno: 09:53 20. 6. 2011
Re: IV / když už vášně trochu pominuly,dovolím si také trochu připsat.Míla to napsal moc pěkně,proto jsem také dal na Raftovém vláknu odkaz semka (tam se to zase probíralo vrchem ,spodem) a i když byly "jen" čtyři reakce,musím souhlasit z 99% se vším,co sem všici napsali.Dokonce jsem i přispíval v /novinkách I Dnesu/ ,kde se zase,jako ostatně skoro vždycky v diskusi vyjadřovali diletanti,kteří o problematice nevědí vůbec nic.Potom vzniká u neinformovaných davové psycho !! Jen jsem chtěl připsat pod Ivana,že ta záležitost s instruktorem je nepochopitelná (pro vodáky),ale když to člověk nezažije na vlastní kůži,myslím tu konkrétní stresovou situaci,těžko pak soudit.Záchran z válce (cvičných) můžeš absolvovat desítky,ale když se ti pak před očima topí mladej člověk doopravdy musí to být nápor na nervy jako prase. Tím vlastně chci říct/napsat,že i když se instruktor zachoval profesně naprosto nesmyslně ,jako člověk to dokážu pochopit.Já mám například šílenej blok a hroznej strach z otevřených ran a pochybuju velice,že kdybych se ocitl v bezprostřední blízkosti havárie,nebo úrazu kterej bude samá krev a maso , tak že bych dokázal pomoci.Spíš bych se tam asi složil.Třeba ne,ale opravdu mi to nedělá dobře.Myslím si,že bych do toho válce bez jištění alespon' lanem,nebo házečkou neskočil,ale kdo ví ..... Tímto toho instruktora neomlouvám,ale jak jsem už jednou napsal - dokážu to jako člověk pochopit.Vemte si jen nácviky spec. jednotek,pilotů atd .... kolik jich během skoro ostrých testů odpadne,nebo zazmatkují,nebo to prostě psych. neunesou. Až taková opravdová situace tě prověří,nakolik jsi schopný a chladnokrevný.

6: žralok

Zasláno: 09:59 20. 6. 2011
Syn mi v pátek ze školy přišel s informací , že se uvažuje o zákazu vody na školních výletech , která má na naší škole už svou tradici . Těžko k tomu něco dodat .

Přidat komentář

Přezdívka:
E-mail:
Prosím opište text:
Komentář: