Nahrávám, čekejte prosím.

Sjízdnost řek

Lužnice 132 cm
Ohře 121 cm
Vltava 150 cm
Ohře 78 cm
>> Další sjízdnost
Dnes je: čtvrtek, 15. 04. 2021
předpověď počasí předpověď počasí předpověď počasí
Více na meteopress.cz.

Přeložte si web

lodě na celý život

Z diskuse

Půjčky pro všechny do 24 hodin.
Půjčky za 24 hodin pro celou z...
seriózní a rychlá nabídka půjčky.
Poskytujeme vám půjčky za velm...
Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com
Získejte půjčku do 24 hodin: e...
Získejte půjčku do 24 hodin: eliska081957@gmail.com
Získejte půjčku do 24 hodin: e...
Potřebujete 100% financování? marcela.krejsa01@gmail.com
Dobrý večer, chtěla bych se ze...
Jméno:
Heslo:
<< >>
Duben 2021
Po Út St Ct So Ne
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Nejbližší akce

14.12.20 Nabídka půjčky ...
01.01.21 sos finance...
04.06.21 12. ročník Pádl...
10.10.21 Jsme soukromí v...
>> Další akce

Nejnovější inzeráty


Úvěry lidem v bolestech

Dobrý den, mám kapitál, který bude použit k poskytnutí krátkodobých a dlouhodobých...

Man sells 'spiritual rats' for money spell in South Africa usa Cape Town, Johannesburg, Pretoria UK

Man sells 'spiritual rats' for money spell in South Africa usa Cape Town, Johannesburg, Pretoria UK...

50 000 do 10 000 000 Kč

Potřebuješ půjčku? Půjčka na splacení dluhu nebo na zaplacení účtů nebo na zahájení...

Rychlá nabídka úvěru.

Dobrý den, pane / paní, tímto e-mailem vám nabízím moje fundraisingové služby, pokud jste v...


Nejnovější komentáře

Čestná a spolehlivá půjčka do... Čestná a spolehlivá půjčka do... Potřebujete 100% financování?:... Spolehlivá a rychlá finanční p... Ahoj lidi,hledám háčka na Vavř...
 

Krušnatka - ztracená řeka Krušnohoří

Události |  Míla Pražák |  1. 4. 2011 | 

Je to jak příběh z románu. V padesátých letech minulého století při plnění budovatelských pětiletek a rozmachu těžby uhlí a stavby nových elektráren bylo zapotřebí velké množství vody. A tak tehdejší inženýři dostali neuvěřitelný nápad: vymazat z mapy celou řeku, a její vodu použít na provoz elektrárny a chod povrchových i hlubiných dolů. Naposledy v roce 1954 se po Krušnatce plavilo dřevo a místní rybáři zde chytali ryby. A pak se zvedlo stavidlo krátkého umělého kanálu a řeka zmizela v hlubinách dolů. Vyschlé koryto postupně zarůstalo, a jen při mohutných deštích se sem tam zaplnilo z malé části vodou. K ničemu byly petice za záchranu této malebné říčky, která vedle Svatavy a Rolavy byla hlavním tokem Krušných hor.

 

Až v roce 2010, kdy došlo k naplnění útlumu těžebních limitů, bylo rozhodnuto, že se voda vrátí zpátky do koryta ztracené řeky. Parta dobrovolníků prořezala koryto řeky od největších náletů, a řeka se mohla vrátit zpět do své cesty. Pět jezů, které tehdy napájely staré mlýny,je  však  již rozpadlých, což je pro vodáka spíš plusem než mínusem. Škoda poničeného aquaduktu, který kdysi napájel přilehlý hamr, ale když je dostatek vody, dá se odbočit na aquadukt a oklikou se vrátit do Krušnatky. Ze starého Hamru je již ruina, a tak průjezd kolem něj je docela hladký; jen je třeba si dát pozor na metrový skok -  to když se voda zase vrací do řeky.

Z vodáckého hlediska je Krušnatka velmi zajímavá, ať již díky zbořeným jezům, kde jsou pěkné vlny, nebo díky aquaduktu, který je sice dlouhý jen 20 m a vysoký pět metrů, ale kde jinde v Čechách najdete takovou atrakci? Dalším velkým lákadlem je na této třicetikilometrové říčce úsek dlouhý cca deset kilometrů, kde se řeka zařezává do krásného Kamenného údolí, kde je řada peřejí a zhruba ve dvou třetinách je Lví soutěska podobná tobogánu. Tady už vodák musí něco umět. Naštěstí zde není žádný válec ani jiná vypečenost. Řeka teče vesměs mimo civilizaci, a tak pro milovníky přířody a divoké vody, která nepřevyšuje obtížnost WWII je přímo ideálním cílem. K splutí láká Krušnatka vodáky od jara, kdy je v ní vody dostatek. Přes léto mohou být některé úseky sušší, zvláště v okolí aquaduktu. Při podzimních deštích a při možném vypouštění Horního rybníka bývá vody dost. Krušnatka je sjízdná i na otevřených kánoích, je třeba ale prohlédnou Lví soutěsku, a pro méně zdatné je lepší ji přenést. Na Krušnatku se vejde i raft, který může mít právě v soutěsce problémy s místem.

Plavbu, pokud je dostatek vody, můžeme začít za Přebuzí pod Horním rybníkem, který byl obnoven spolu s Krušnatkou. Pozor ať si nespletete Krušnatku s Rolavou, která teče směrem na východ, kdežto Krušnatka směrem na západ. Ukončit plavbu je vhodné vplutím za Olovím do Svatavy a dál po Ohři do Sokolova. Plavba trvá zhruba pět hodin a je třeba pamatovat na to, že cestou plujete mimo civilizaci, takže jídlo, pití a telefon s sebou do lodi.

Protože je Krušnatka řekou novou, je málo fotografií z této řeky, a tak - pokud na ní vyrazíte - budeme rádi za každou fotku.

Galerie Krušnatky

Komentáře

1: Jeseter

Zasláno: 08:12 1. 4. 2011
Krušnatku pamatuju ještě když tenkrát tekla normálně. Teď i přes svoje stáří sem sednul do gumáku a kus se svez. Místama je to ale dost zarostlý. Jinak pěkný, je to moje mládí, zvlášť ten kraj kolem zříceniny u Čertový hory. Zkusim najít fotky, budou ale černobílý, je to už přes padesát let

2: Lékorka

Zasláno: 09:36 1. 4. 2011
Díky za super článek! Rozhodně perfektní nápad na splutí, které potěší romantickou dušičku i touhu po trochu více tekoucí vodě. Zařazuji do plánů na letošní rok a budu dychtivě sledovat, jestli někdo uveřejní fotky.

3: Tom

Zasláno: 07:36 13. 4. 2011
Tak to mě natchlo,jen netušim kudy to teče.Na to aby se dostala z Přebuz do Oloví jí překáží dost řek a potoků.Co takle přidat k článku malý mapáček.Jinak to jdu každopádně prozkoumat.

4: Kamil Srkal

Zasláno: 23:42 17. 5. 2011
Zkusím to přečíst klukovi před spaním,bude mít hezké sny.
Až se probudí,povyroste,naučí se číst mapu,zbyde mu jen vzpomínka na hezkou pohádku.
Pro mně je to hezká nostalgie a krásný příběh z napsaný na 1.dubna.
Jinak dobrý čtení
Kamil Srkal

5: Tom

Zasláno: 11:17 27. 5. 2011
Kamile udělal jsi mi velkou radest.Konečně můžu přestat bloudit kolem Čertový hory.Tušil jsem,že je to ROPÁK,ale nějak jsem doufal,že něco tak tajemného by mohlo býti skutečné.Moje 4letá dcera má tuhle pohádku taky nejraději.Na těch fotkách(některejch) nám to připomíná Střelu.

6: Čolek

Zasláno: 14:45 27. 5. 2011
Míla si z nás udělal pěknej Apríl,bylo to vtipné,takže palec nahoru. Já to hnedle na začátku zblajznul,jen jsem Mílu upozornil na to,že se mu patrně omylem do galerie dostala fotka z Doubravy a tím jsem se potom už dostal mezi seznámené/zasvěcené.Kupodivu to nikdo moc neprobádaval,ale moc pěkný,vtipný .....

Přidat komentář

Přezdívka:
E-mail:
Prosím opište text:
Komentář: