Nahrávám, čekejte prosím.

Sjízdnost řek

Vltava 102 cm
Ohře 81 cm
Berounka 107 cm
Dyje 92 cm
>> Další sjízdnost
Dnes je: sobota, 28. 05. 2022
předpověď počasí předpověď počasí předpověď počasí
Více na meteopress.cz.

Přeložte si web

lodě na celý život

Z diskuse

Nebankovní půjčka 24/7.
Nebankovní půjčka 24/7.Půjčka ...
Nebankovní půjčka 24/7.
Půjčka soukromého investora be...
POTREBUJETE FINANCNÍ POMOC?
Nebankovní půjčka 24/7.Půjčka ...
POTREBUJETE FINANCNÍ POMOC?
POTREBUJETE FINANCNÍ POMOC? Úv...
Nejlepší nabídka rychlé půjčky
Cestný a spolehlivý úver do 48...
Jméno:
Heslo:
<< >>
Květen 2022
Po Út St Ct So Ne
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Nejbližší akce

14.12.20 Nabídka půjčky ...
27.04.21 Rychlá půjčka d...
14.07.21 Nabídka financo...
03.06.22 Pádluj o 106...
>> Další akce

Nejnovější inzeráty


Nebankovní půjčka 24/7.

Půjčka soukromého investora bez registru Máte-li zájem o solidní půjčku od skutečného...

Flexibilní půjčka pro každého: [email protected]

Půjčte si od 50 000 do 45 500 000 Kč na cokoli a po každých šesti měsících nepřetržitého...

Flexibilní půjčka pro každého: [email protected]

Půjčte si od 50 000 do 45 500 000 Kč na cokoli a po každých šesti měsících nepřetržitého...

Nové slušné půjčky bez podvodu

Dobrý den, hledáte finanční pomoc za rozumných podmínek a potřebujete mít prostředky na...


Nejnovější komentáře

NABÍDKA PŮJČKY OD NOVELTY FINA... Dobrý den, jmenuji se Michalko... Nyní máte na svém účtu bezpečn... AhojPotřebujete finanční pomoc... Nabízím půjčky až do výše 50 0...
 

Jak jsme čistili řeku Orlici v roce 2010

Události |  Hugo |  10. 2. 2011 | 

Něco na úvod:

Orlice je moje srdeční záležitost. Není divu. Na břehu Divoké Orlice v Nekoři u mostu trávila moje maminka dětství, první namočení pádla jsem okusil právě v Orlici v Hradci Králové a moje dvě děti – hádejte, kde si užily první šplouchání vlnek pod přídí – ano, na Orlici.

Někdy v roce 1982 jsem se začal v Hradci Králové, kde jsem se narodil a vyrůstal, potloukat okolo řeky a narazil na moji loděnici. Moji proto, že tam jsem v tomtéž roce začal chodit do dětského (nazývali to tehdy pionýrského) vodáckého oddílu u p. Zbyňka Šafáře. Byla to krásná, bezstarostná léta.

Hned následující rok, tedy 1983 jsem se přihlásil na putovní tábor na Vltavu. ( Stálo to tehdy na 14 dní asi 360,- Kč a půlku platil FKSP mé mámy, t.č. učitelky ZvŠ v Hradci Králové, jen pro ilustraci…)

Následovala další prázdninová putování, sjezdy Orlice, (první sjezd byl vždy o velikonočním víkendu – kolikrát jsme se nemohli na Sutých Březích dostat z chatky, jak byly dveře přimrzlý). Po Vltavě pokračovala o dalších prázdninách Ohře, pak Otava, Hron …

Pamatuji si, že než se jelo na puťák, předcházel vždy výcvik na vodě: kde jinde než na Orlici, kromě prvního sjezdu o Velikonocích, byly minimálně další dva, až tři, na jaře, do léta. Řeku jsme jezdívali z Kostelce nad Orlicí, kam jsme se dopravovali vlakem v sobotu ráno. Sjezd byl plánován na dva dny a v neděli odpoledne jsme přistávali přímo na loděnici v Hradci v Malšovicích. Do základního výcviku na vodě se započítávaly samozřejmě i různé další dovednosti než jen ovládání lodi: obstarání dřeva na vaření nejlépe dobře proschlou souškou, samostatné vaření na ohni, vykopání latríny a díry na odpadky,  ale i takové věci jako nezištná pomoc kamarádovi, odtahání bagáže i za ty, co zrovna ukládali lodě. Vedoucí nám do toho moc nemluvili, spíš jen usměrňovali a dohlíželi.

Po Hronu, někdy v r. 1987 jsem už neměl chuť chodit dál. Dojížděl jsem do Hořic na průmyslovou školu, učení přibývalo, maturita, potom hned starost o místo, vojna…, na vojně v 89´revoluce…

Zůstaly vzpomínky, a někde hluboko, zůstalo i kus vodáka, jak píše pan Šmíd: „Když uvidíš, jak někdo hloubá nad ústím kanálu po dešti…., objet zprava a zalomit, abych se vyhnul…“  Po vojně jsem odešel za prací do Německa, seznámil se s mojí dnes už bývalou ženou, potom do Itálie, narodily se děti, starost o živobytí, rekonstrukce domu, k tomu.

 Děti povyrostly a začal jsem přemýšlet o tom, že je vezmu na vodu. Co je lepší alternativa k počítači, mobilnímu telefonu a facebooku? Jsem ještě pořád vodák, tak co jiného…..

 

Po úvodu:

Uspořádal jsem tedy splutí Orlice, jen pro rodinu,… děti. Kde vzít lodě? Na loděnici v Hradci! Dalo to práci, ale výsledek se dostavil. Po mnoha telefonátech jsem se zkontaktoval na Honzu Daňka, kterého si pamatuji, ještě když jsem byl malé dítě. Vedl „konkurenční oddíl“ a ten nám půjčil lodě. To bylo asi v roce 2007. Sjezd se nad očekávání vydařil, děti byly nadšené a chtěly ještě. Honza nám nabídl, abychom se zúčastnili některého sjezdu Orlice a už to bylo. V roce 2008 na jaře první ročník „Čištění řeky Orlice“, v květnu  „Orlice s rodiči“. Potom jsem vyrazil s dcerami o prázdninách na Moravu z Bludova do Olomouce, to už sami, v rámci trávení prázdnin s taťkou.

Minulý rok jsme na čištění nebyli. Děti neměly čas, aspoň tak to nebožka vysvětlovala. Letošní rok jsem neponechal náhodě! Dlouho dopředu jsem avízoval termín, nepřipouštěl diskuze, a v pátek 16. 4. 2010 jsem děti vyzvednul v Bíteši. Na vodu nepojedete v žádným případě, je zima a prší!, tak zněla slova mojí tehdy ještě zákonité manželky….

V sobotu ráno jsme byli na loděnici. Během malé chvíle také na sedadlech  přistaveného autobusu a v devět dopoledne na břehu Orlice v Kostelci. Přišly proslovy sponzorů, organizátorů, starostů atd. Také Čochtan, nebo to byl Melounek?, „Bůh suď!“, přijel na své canoe, a na tři odemknutí velkým klíčem v řece, otevřel Divokou a spojenou Orlici. Obr. na www. lodenice.rajce.idnes.cz.

Z Kostelce jsme vyrazili v 10.00 a čekalo nás téměř 30 km do Štěnkova. Po cestě jsme měli určený úsek, kde se sbíraly odpadky v řece a tak si k tomu připočtěte ještě pádlování a manévrování na zhruba čtyřech kilometrech toku, kde jsme měli tu čest, řeku čistit. Vysbíraný odpad jsme odevzdali na jezu v Albrechticích, to je už spojená Orlice, no bylo toho požehnaně. V každé lodi min. 2 – 3 velké pytle odpadků a kromě toho pneumatiky, různé konstrukce, rekonstrukce, nástavby a dostavby, městský mobiliář, lahve atd….

Všichni jsme byli rádi, že jsme bez úhony dorazili do Štěnkova. Vody bylo docela dost, skoro 5x víc než v létě. Třicet kilometrů na rozpádlování po zimě, bylo docela dost.

Ubytování na noc jsme měli zajištěno na soukromých chatách ve Štěnkově, přeci jen v půlce dubna je ještě na spaní pod stanem docela zima. Večeři nám dovezli organizátoři akce – hovězí na smetaně s knedló nemělo chybu.

Občerstvení bylo nějaké též, tak se někteří jedinci po večeři zapomněli v důležité a smysluplné debatě…

Po snídani jsme se opět nalodili a pokračovali po proudu Orlice. Tentokrát nás už čekalo jen asi 14,5 km do Hradce Králové na loděnici. Po cestě, hned od místa našeho nalodění po nepasický most, tedy ca. 4 km, jsme měli opět úsek k vyčištění od civilizačního nepořádku. Při té příležitosti mě napadlo, čím jsme vlastně před ještě nemnoha lety plnili řeku. PETky ještě nebyly, maminky minerálky nosily ve skle, přepravky byly zálohované, salám a sýr se balil do papíru…. Je to zvláštní pocit, když si člověk uvědomí, čím vlastně děláme nepořádek nejen v řece. Vzpomněl jsem si na mého tátu..: maminka byla tenkrát někde na škole v přírodě se svými žáky – pivo koupím v lahvi, salám a rohlíky v papíru. Lahev vrátím za korunu a papír spálím v kotli. Jakýpak odpad…

Je to jenom na nás, lidech, aby takové akce byly zbytečné a firmy, co vynakládají prostředky na sponzorování podobných akcí, mohly své finance využít účelněji, průhledněji, a potřebněji.

 

AHOJ Hugo

Komentáře

1: Čolek

Hugo,ty když vezmeš všechny děti,tak bys mohl založit firmu "Čištění řek a potoků - Hugo" s.r.o.

2: Hugo

No, na tom něco bude. Máme toho povícero. Celkem 5 ks a k tomu ještě od nebožky jejího chlapa + 2 ks. T.j. celkem 7... O tom by se dalo skoro uvažovat.

3: Písa

Zasláno: 19:04 11. 2. 2011
Ahoj Hugo! Nebuď tak smutnej z toho, že nastala "doba plastová". Bohužel je to tak: vývoj prostě nezastavíš. Díky vynálezu plastu tu máme třeba takové PE lodě, v nichž už široký okruh vodácké veřejnosti může sjet úseky řek, o kterých se dřív nikomu ani nezdálo.Ale s tím znechucením ze zaneřáděné přírody jsem s tebou zajedno.Můžu tě ale uklidnit, díky podobným "uklízečům" jako jsi i ty, to u nás nevypadá tak strašně, jako třeba na východ od naší republiky. A nemusíš kvůli tomu jezdit do Rumunska, či na Ukrajinu, stačí si sjet třeba takovej Hron - to je už taky pěkná síla!Řek´ bych, že co se týče znečištění řek, patříme spíš do té západní části Evropy. :-)

Přidat komentář

Přezdívka:
E-mail:
Prosím opište text:
Komentář: